Blog

Yunanistan’da faşist partilerin yükselişi: Altın Şafak’tan isimler parlamento yolunda

Komşu Yunanistan’da geçtiğimiz periyotta ‘suç örgütü’ ilan edilen ve milletvekilleri mahpusa gönderilen çok sağcı Altın Şafak, parlamento seçimlerine sayılı aylar kala yine siyasi ivme kazanıyor. Parti yetkililerinin ağır mahpus cezalarına çaptırılmış olmasına karşın, Altın Şafak yeni isimlerle devam ediyor. Tıpkı halde iktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi’den kopan çok sağcı isimler, son anketlerde dikkat alımlı oranlar elde eden yeni siyasi partiler ile isimlerinden kelam ettiriyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü sonuçları açıklanan, “MRB” şirketinin yeni bir kamuoyu araştırmasına nazaran Yunanistan’ın yeni meclisine iki çok sağcı oluşumun girmesi ‘büyük bir olasılık’ olarak görülüyor. Hala mecliste temsil edilen Elliniki Lisi (Helen Çözümü) oylarını arttırarak yüzde 4,8’e yükseltti. Öte yandan, bugün cezaevinde olan Altın Şafak’ın eski vekili İlias Kasidiaris’in liderliğindeki Ellines (Helenler), yüzde 2,6’luk bir oy oranını yakalamış durumda. Kelam konusu oluşumun büyüme ivmesi önümüzdeki haftalarda sürdüğü takdirde, partinin yüzde üçlük meclis barajını aşıp parlamentoya girmesi olasılıklar dahilinde.

MRB’nin anketinde iktidar partisi Yeni Demokrasi’nin oy oranı yüzde 32,7 olarak kaydedildi. Ana muhalefetteki Syriza’nın oy oranı ise yüzde 26,3. Bu iki partiyi PASOK (yüzde 11,4) ve KKE (yüzde 5,4) takip ediyor.

KİTAP VE ‘MUCİZEVİ İLAÇ’ SATICISININ PARTİSİ

Altın Şafak’ın ‘suç örgütü’ ilan edildiği periyotta kısa bir sendeleme süreci geçiren Yunanistan çok sağı, bahar aylarında gerçekleştirilmesi beklenen parlamento seçimleri öncesinde oylarını artırıyor. Son devirde oylarını artıran çok sağcı oluşumların başında Elliniki Lisi geliyor. Elliniki Lisi, Almanya doğumlu eski bir gazeteci olan Kiriakos Velopoulos’un geçtiğimiz yıllarda kurmuş olduğu çok sağ tandanslı bir parti. Merkez medya tarafından Altın Şafak’a kıyasla ‘daha ılımlı’ olarak tanıtılan partinin başkanı, Yunanistan’ın çeşitli televizyon kanallarında gündelik bazda çok sağcı ideolojinin hakim olduğu kitapların sunumunu ve satışını gerçekleştiriyor. Velopoulos ayrıyeten, keşişlerin ürettiği birtakım bitkisel eserleri ‘mucizevi ilaçlar’ olarak televizyon programlarında tanıtıyor. Elliniki Lisi’nin önderi geçtiğimiz yıllarda Hz. İsa’nın el yazmalarına ulaştığını sav etmişti.

Elliniki Lisi, Rusya’ya yakın bir dış siyaset çizgisini takip ederken Türkiye-Yunanistan bağlantılarında komşu ülkenin milliyetçi ve muhafazakar seçmenini tatmin eden çıkışlar gerçekleştiriyor.

NEO-NAZİ GEÇMİŞİNİ İNKAR ETMİYOR

Yüzde üçlük meclis barajına yaklaşan Ellines’in başkanı Kasidiaris, faşist açıklamalarıyla gündemde. Mültecilere, bir Yunanistan Komünist Partisi (KKE) vekiline ve Yunanistan soluna mensup vatandaşlara kelamlı ve fiili hücumları ile tanınan Kasidiaris, neo-Nazi geçmişini de gizlemiyor. Ağır silahlarla atış talimleri yaptığı imajları de sahiplenen Kasidiaris, Altın Şafak’ın ‘suç örgütü’ ilan edildiği periyotta çok sağcı akımın liderliği ile iktidar uğraşı içerisine girdi. Tıpkı süreçte Kasidiaris , 13 yıllık bir mahpus cezasına çarptırıldı.

Yunanistan’da yayımlanan son anketlerde, Kasiadiaris’in partisi üzere yüzde 3’lük baraja yaklaşamayan fakat kayda paha bir oy potansiyeline sahip öbür çok sağcı oluşumlar da dikkat çekiyor. İktidardaki Yeni Demokrasi’nin eski vekili ve eski gazeteci Konstantinos Bogdanos’un kurduğu Patrida’nın (Vatan), son periyotta yüzde 1,2-1,8 bandında bir oy potansiyeli kelam konusu. Bogdanos Yunanistan Soluna, LGBTİ+ bireylere ve mültecilere karşı çıkışları ile tanınan bir isim.

Geçtiğimiz yıllarda Yeni Demokrasi’ye yakın duran isimlerin kurmuş olduğu Eleftheri Patrida (Özgür Vatan), Ellada (Yunanistan), Dimiourgia Ksana (Yeniden Oluşum) ve Patriotiki Enosi (Vatanperverler İttifakı) üzere öteki çok sağcı partilerin oy oranları da yüzde 1-2 bandında dalgalanıyor.

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu