Elektronik

Z jenerasyonu en çok hangi telefonu tercih ediyor? Yeşil baloncuk mu, mavi baloncuk mu?

Financial Times tarafından yayınlanan yeni bir rapor Z neslinin Apple’ı tercih ettiğini gösteriyor.

Yayına nazaran, 1996’dan sonra doğanlar ABD’deki tüm iPhone satışlarının 3’te birini oluşturuyor. Öteki tüm jenerasyonlar ise neredeyse iPhone ve Android telefonlar arasında bölünmüş durumda. Örneğin Samsung, Z nesli tarafından tercih edilen akıllı telefonların sadece yüzde 10’unu oluşturuyor.

Z jenerasyonu küme sohbetlerinde Android için “yeşil balon adam” tanımlaması yapılıyor ve “yeşil balon adam” olmaktan korktukları için büsbütün iPhone’u tercih ediyorlar. Buradaki “yeşil balon adam”, sohbetlerde gönderilen ileti balonunun rengini temsil ediyor.

Erkek bakım eserleri satan Frontman’ın 24 yaşındaki CEO’su Annelise Hillman, “Android’i olan birinin yeşil ileti atması tüm sohbeti bozuyor, iPhone almak için yapılan toplumsal baskı hayli çılgınca” derken, Z jenerasyonu ve Y jenerasyonu araştırmacısı YPulse’da yönetici olan Anastasia Pelot da, “Aklınızın bir köşesinde ‘Aman Yaradanım, arkadaşlarıma küme sohbetimizin neden artık yeşil olduğunu açıklamak zorundayım’ fikri var” diyor.

ABD’deki iMessage hakimiyetine ek olarak iPhone, tüketicilerini şirketin öbür eserlerini satın almaya da teşvik ediyor. Satılan her 100 iPhone için Apple ayrıyeten şunları da satıyor:

  • 35 çift AirPods
  • 26 iPad
  • 17 Apple Watch modeli

Buna karşılık Samsung ise 100 telefon başına yalnızca 11 tablet, 6 akıllı saat ve 6 çift Galaxy Buds satabiliyor. Raporda ayrıyeten Z jenerasyonunun günde 6 saate varan bir mühletle akıllı telefon başında en fazla vakit geçiren grup olduğu da ortaya çıkmış durumda.

Kaynak: Chip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu