Blog

Zelzele bölgesindeki valilerin vazife yerleri değişti

10 ili vuran 7,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde uyum için birtakım vilayetlerin valiliklerine yeni görevlendirmeler yapıldı.

Kayseri valisi Kahramanmaraş’a, Mersin valisi Hatay’a, Mardin valisi Gaziantep’e, Tunceli valisi Adıyaman’a, Bingöl valisi Osmaniye’ye ve Sivas valisi Malatya’ya görevlendirildi.

AFAD’dan yapılan açıklama şöyle:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana gelmiştir. Sarsıntının akabinde en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an prestijiyle 42 artçı sarsıntı meydana gelmiştir.

Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere etraf vilayetlerde ağır halde hissedilmiştir. SAKOM’dan alınan birinci bilgilere nazaran an prestijiyle Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında sarsıntının düzeyi 4.seviye olarak ilan edilmiş olup vilayetlerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet kümeleri toplanmıştır. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında memleketler arası yardım davetinde bulunulmuştur.

Bölgede uyuma dayanak sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen grupları taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir. Tüm vilayet AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm takımlar bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Gazete Duvar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu